Club Members Hometown Current Rating As Of 5/8/19 All-Time High TITLE Total Games  W L D Grand Prix Points Winning Pct.
BRETT KILDAHL Worcester 2160 2214 Natl. Master 21 20 1 0 20.0 .952
ROGER CAPPALLO Groton 2003 2102 Can. Master 39 28 5 6 31.0 .795
PAUL GODIN Bedford 1973 2020 1st Cat. 42 31 7 4 33.0 .786
RAYMOND PAULSON Lowell 1955 2085 Can. Master 34 23 7 4 25.0 .735
ANDREW JESELSON Leominster 1927 1926 2nd Cat. 11 8 2 1 8.5 .773
GEOFF LEPOER Westford 1915 1964 1st Cat. 16 11 4 1 11.5 .719
BRUCE FELTON Fitchburg 1914 1971 1st Cat. 22 13 4 5 15.5 .705
GEORGE MIRIJANIAN Fitchburg 1912 2186 1st Cat. 20 11 4 5 13.5 .675
DAVE KOCHMAN Swanzey, NH 1912 2016 1st Cat. 3 1 0 2 2.0 .667
MIKE LALLY Leverett 1894 1905 2nd Cat. 4 3 0 1 3.5 .875
RITVIK PULYA Acton 1849 1745 3rd Cat. 34 19 8 7 22.5 .662
KEN GURGE Leominster 1788 1856 2nd Cat. 41 21 14 6 24.0 .585
LARRY GLADDING Leominster 1770 1953 1st Cat. 41 23 13 5 25.5 .622
RALPH MCNEILAGE Worcester 1757 1787 3rd Cat. 22 13 7 2 14.0 .636
ARTHUR BARLAS Stow 1737 1833 2nd Cat. 21 10 7 4 12.0 .571
GARY BRASSARD Leominster 1725 1904 1st Cat. 42 20 14 8 24.0 .571
DAVE COUTURE Westminster 1717 1858 1st Cat. 37 20 12 5 22.5 .608
DAVID THOMAS Fitchburg 1701 1837 2nd Cat. 27 14 11 2 15.0 .556
EDWARD HARRIS Marlboro, NH 1700 1998 2nd Cat. 14 8 4 2 9.0 .643
JIM DONAHUE Stow 1696 1738 2nd Cat. 30 12 13 5 14.5 .483
STEPHEN MURRAY Ayer 1664 1670 none 30 15 13 2 16.0 .533
MIKE COMMISSO Brookline, NH 1659 1770 2nd Cat. 38 19 13 6 22.0 .579
ROLAND BOOKER Fitchburg 1620 1958 2nd Cat. 19 8 10 1 8.5 .447
JAMES HANKARD Antrim, NH 1616 1816 2nd Cat. 38 13 16 9 17.5 .461
TOM FRATTURELLI Leominster 1616 1688 2nd Cat. 26 11 13 2 12.0 .462
MICHAEL MEEHAN Westminster 1607 1705 3rd Cat. 16 6 7 3 7.5 .469
MICHAEL DAVID Groton 1598 1623 3rd Cat. 41 19 18 4 21.0 .512
DON OSTROWSKI Fitchburg 1587 1600 none 39 12 16 11 17.5 .449
MIKE STEVENS Whitinsville 1505 1535 4th Cat. 12 5 7 0 5.0 .417
ROBERT MATHIEU Ashburnham 1491 1648 4th Cat. 8 3 4 1 3.5 .438
DONALD BRIGGS Lunenburg 1485 1574 3rd Cat. 42 15 26 1 15.5 .369
JOHN BASTARACHE Fitchburg 1473 1652 3rd Cat. 43 11 24 8 15.0 .349
MARK WHEELER Leominster 1424 1649 none 34 10 21 3 11.5 .338
LARRY O'ROURKE Acton 1424 1571 3rd Cat. 35 9 20 6 12.0 .343
BRIAN BIGLOW Fitchburg 1400 1693 3rd Cat. 41 9 24 8 13.0 .317
KEITH HAMER Hollis, NH 1379 1429 none 6 0 5 1 0.5 .083
RANDY McLAUGHLIN Groton 1363 1515 none 8 1 6 1 1.5 .188
HUGH McLAUGHLIN Groton 1275 1429 none 29 9 20 0 9.0 .310
RAAGA PULYA Acton 1230 1284 none 26 7 18 1 7.5 .288
BRYCE McLAUGHLIN Groton 1169P17 1271 none 17 2 13 2 3.0 .176
EMILY GAWBOY Leominster 1092 1170 none 42 8 33 1 8.5 .202
JHOHAN SEGURA Fitchburg 1026P2 1026 none 2 0 2 0 0.0 .000
DILLON MOTYKA Leominster 1007P8 1090 none 8 2 5 1 2.5 .313
TYLER BEDARD Leominster 624P5 624 none 5 0 5 0 0.0 .000
INACTIVE
ROBERT J KING Framingham   2227 Natl. Master 0 0 0 0 0.0  
TOM WEIDEMAN Fair Oaks, CA   2200 Nat. Master 1 1 0 0 1.0 1.000
TONY CESOLINI Winchendon   2122 1st Cat. 4 3 0 1 3.5 .875
DIEGO UBIERA Worcester   2008 1st Cat. 0 0 0 0 0.0  
ERIC STRICKLAND Brattleboro, VT   1950 2nd Cat. 7 6 1 0 6.0 .857
KEVORK HADDAD Hollis, NH   1947 2nd Cat. 0 0 0 0 0.0  
LEE DENIS Tewksbury   1938 4th Cat. 1 0 1 0 0.0 .000
JOSEPH BENNETT Hubbardston   1897 1st Cat. 2 0 2 0 0.0 .000
VLAD GACIU Holden   1897 2nd Cat. 0 0 0 0 0.0  
STEVE COURTEMANCHE Royersford, PA   1878 none 1 0 1 0 0.0 .000
VINCENT BRADLEY III Gilsum, NH   1849 3rd Cat. 0 0 0 0 0.0  
DAVE MARTIN Boylston   1844 2nd Cat. 1 1 0 0 1.0 1.000
ERIC JAKOBOWICZ Richmond   1824 4th Cat. 0 0 0 0 0.0  
ANANTH RANGAN Nashua, NH   1800 2nd Cat. 0 0 0 0 0.0  
ROBERT KAMINSKY Dunbarton, NH   1800 2nd Cat. 2 0 1 1 0.5 .250
LEONARD ARSENAULT Leominster   1774 2nd Cat. 0 0 0 0 0.0  
ANDREW SU Harvard   1773 2nd Cat. 0 0 0 0 0.0  
ALAN CONDON Leominster   1767 3rd Cat. 0 0 0 0 0.0  
ALEXANDER VENEZIA Lunenburg   1766 3rd Cat. 0 0 0 0 0.0  
NIK LAVOIE Worcester   1749 4th Cat. 0 0 0 0 0.0  
SEETHARAMAN GANESAN South Grafton   1740 3rd Cat. 0 0 0 0 0.0  
PAUL LYNCH Worcester   1737 3rd Cat. 0 0 0 0 0.0  
JACKSON PARKER Fitchburg   1737 3rd Cat. 0 0 0 0 0.0  
JOHN PENNINGTON Keene, NH   1736 2nd Cat. 2 1 1 0 1.0 .500
GEORGE MILLER Ashburnham   1731 2nd Cat. 0 0 0 0 0.0  
VINCE PREMUS Pepperell   1695 none 7 3 4 0 3.0 .429
WILLIAM BURKE Leominster   1665 3rd Cat. 0 0 0 0 0.0  
MARIANO RIVERA Leominster   1651 4th Cat. 1 1 0 0 1.0 1.000
WALTER PATON Leominster   1649 none 0 0 0 0 0.0  
ROBERT ANDERSON Northboro   1626 none 1 0 1 0 0.0 .000
ED ROGERS New Ipswich, NH   1622 3rd Cat. 0 0 0 0 0.0  
ANGEL SOTO Fitchburg   1570 none 14 3 10 1 3.5 .250
NOAH ROGERS New Ipswich, NH   1559 none 0 0 0 0 0.0  
BRITTON SPROUSE Fitzwilliam, NH   1512 none 0 0 0 0 0.0  
SCOTT TAYLOR Londonderry, NH   1488 none 0 0 0 0 0.0  
HARRY RICHARDSON Leominster   1477 none 0 0 0 0 0.0  
JACK APPELMANS Acton   1453 none 0 0 0 0 0.0  
ROLAND SOREL Westford   1426 none 0 0 0 0 0.0  
STEVE KOROSKENYI Leominster   1393 none 0 0 0 0 0.0  
MELISSA LONG Princeton   1300 none 0 0 0 0 0.0  
NICHOLAS ANDERSON Ashby   1299 none 0 0 0 0 0.0  
LARRY LEGROS Millbury   1291 none 6 1 4 1 1.5 .250
SEBASTIAN TILTON New Ipswich, NH   1261 none 0 0 0 0 0.0  
ANDREW KISER Leominster   1235 none 0 0 0 0 0.0  
FRANCIS SCANLON Fitchburg   1212 none 9 0 9 0 0.0 .000
TOM WHISTLER Worcester   1083 none 9 0 9 0 0.0 .000
FINNEAS ROGERS New Ipswich, NH   1043 none 0 0 0 0 0.0  
JEREMY TILTON New Ipswich, NH   1021 none 0 0 0 0 0.0  
MARTIN BOWERS Gardner   1012 none 0 0 0 0 0.0  
KYLE CULLEN Worcester   1002 none 0 0 0 0 0.0  
DUNCAN PREMUS Pepperell   850 none 0 0 0 0 0.0  
ABHIJIT TIKEKAR Shrewsbury   809 none 0 0 0 0 0.0  
JAMES ELMOUR Swanzey, NH   809 none 5 1 3 1 1.5 .300
JAMES PETULLO Sterling   535 none 1 0 1 0 0.0 .000
CHARLOTTE LONG Princeton   507 none 0 0 0 0 0.0  
TEAGAN LONG Princeton   234 none 0 0 0 0 0.0